נושא: סיפורי מייסדים - 1939- 1933

סיפורי מייסדים – אקרמן יהודית* ושלמה

שלמה אקרמן – מפיו בכנס ותיקים 1936.
כשהתחתנו עברנו לגור בבית הורי אשתי מראשוני קרית מוצקין, נולדו לנו התאומים הראשונים בקרית מוצקין.
הייתי חבר בקבוצת זיפזיף משמר המפרץ, שייסדה את התחבורה במפרץ. בזמן המאורעות רישתנו ברשתות אל חלונות הרכבים כי הערבים זרקו אבנים בכל מקום.

לפני קום המדינה הבנו שזה לא יעזור והתחלנו למגן את הרכבים והפכנו אותם למשוריינים. אבל לא היו להם גגות משוריינים. יום אחד כשעבר אוטובוס כזה בחליסה ליד בית הנג'דה, הערבים ירו מלמעלה ונהרגו 2 נוסעים. מיד הפסקנו את השירות לכמה שעות והתחלנו לשריין במוסך שלנו גם את גגות האוטובוסים בפלטות ברזל. התחבורה חודש ומאז לא נפסקה אפילו לא לרגע אחד.

באחד הימים הגיעה פניה של ועד קרית מוצקין להעמיד אוטובוס בכוננות כל לילה ליד ביה"ס לטובת השמירה. נענינו לבקשה ואני כתושב המקום הייתי בלילות נהג תורן בכוננות לאוטובוס הזה.
הייתי אז בין הבודדים בקריה שהיה לי גם רכב פרייבט פרטי וגם אותו העמדתי לרשות ההגנה.

יהודית אקרמן – תולדות חיים כפי שהועברו בעת קבלת תואר יקיר העיר, 1979.
נולדתי בפולין בשנת 1917. ארצה עליתי בשנת 1931. בשנת 1936, עם נישואיי לשלמה עברנו להתגורר בקרית מוצקין.
את פעילויותיי ההתנדבותיות התחלתי עוד בהיותי תלמידה בגימנסיה ביאליק. הייתי מדריכה פעילה במכבי הצעיר ואח"כ חברה בארגון ההגנה. מאז הגעתי לקריה התנדבתי לפעילויות רבות, כך, במלחמת העולם השנייה הצטרפתי לועד למען החייל, עברתי קורס הכשרה במגן דוד אדום ואח"כ עסקתי גם בהדרכה. בשנת 1953 הקמתי את סניף איל"ן בקרית מוצקין.
כשהוקם מערך פס"ח בקריה, הצטרפתי לפעילות וזכיתי באות המתנדב מידי שר הפנים בשנת 1986. אני חברה בארגון בני ברית ומתנדבת בטיפת חלב שנים רבות.