נושא: סיפורי מייסדים - 1939- 1933

סיפורי מייסדים – שצ'פה שפרה
(כפי שהועבר ע"י בתה שרה דביר)

אימי הגב' שפרה שצ'פה, עלתה ארצה כבר בשנת 1930. אך היה זה רק בערב פסח תרצ"ח שנת 1938, שאימי עברה עם משפחתה להתגורר בשכונה החדשה שזה לא מזמן נולדה, קרית מוצקין.

המעבר לקרית מוצקין, נבע מרצונה של אימי להתגורר בסמיכות ובשכנות לשני אחיה, יעקב ז"ק שהתגורר בקרית מוצקין, והיה איש ציבור פעיל ומוכר, ואחיה השני נחום ז"ק, שהתגורר תחילה בקרית חיים ולימים עבר גם הוא להתגורר בקרית מוצקין.

מיד עם הגעתה לקרית מוצקין ולצרכי פרנסה, פתחה אימי ברחוב שדרות השופטים 12, חנות לספרים ולצרכי כתיבה. במרוצת הזמן ומטעמים מסחריים מובנים, עברה החנות בשנת 1942 למיקום חדש, בשדרות השופטים 50, בסמיכות לדרך הגישה לבית הספר היחיד בקריה, אחדות.

היתה זו חנות הספרים וצרכי כתיבה הראשונה והיחידה בקרית מוצקין במשך שנים רבות. למיטב זכרוני נכונים דברים אלה לגבי הקריות השכנות כולן.
עצם הימצאותה של חנות כזו בקריה, היוותה הן לתלמידים והן להורים יתרון גדול, שכן בזכותה נחסכו בוודאי נסיעות רבות לחיפה. מה גם שאימי נהגה לספק "בתוך 24 שעות", את כל הספרים המבוקשים, גם כאלה שלא נמצאו במלאי המיידי בחנות.

חנות הספרים נשאה את השם המיוחד "מולדת". עם השנים, דבק שם החנות גם בשמה של אימי, וכינוייה הידוע שנישא בעיקר בפי הילדים היה "גברת מולדת". גם המבוגרים נטו לעיתים מזומנות לקרוא לה בשם זה.

כל השנים דאגה אימי לשרת בנאמנות ובמסירות את ציבור לקוחותיה, רכשה את אמונם בשרות אדיב, אמין והוגן. בעבודתה לא הסתפקה במכירת הספרים גרידא, אלא מששמעה על ספר טוב המתאים לילדים, נהגה להמליץ עליו בפניהם, לקטנים שבהם נהגה גם לסייע "לעטוף" את המחברות והספרים.
ברבות הימים כשהתרחב מגוון המוצרים בחנות, הייתה אימי גם ל"יועצת" לענייני מתנות בר מצווה וימי הולדת.

העבודה בחנות לא היתה קלה כלל ועיקר. העבודה היתה קשה וכרוכה בנשיאת חבילות הספרים והמחברות הכבדות, ונמשכה שעות ארוכות, משעות הבוקר ועד שעות הערב המאוחרות, ללא הפסקת צהריים, כפי שהיה מקובל בחנויות רבות אחרות באותה תקופה.

בשנת 1957 עזבה אימי את קרית מוצקין, ועברה להתגורר עם בתה ומשפחתה.
למרות הקשיים, כל ימיה עד לפטירתה, הביעה את געגועיה לקריה, לתושביה ולאווירת הימים ההם, ימי ראשית הקריה.

משהתבקשתי להעלות את זיכרונותיי מקרית מוצקין ובעיקר את סיפורה של אימי וסיפור החנות "מולדת", עבר בי ריגוש מיוחד, שכן לקרית מוצקין יש חלק נכבד בעברי, ולאימי וסיפורה קשר אמיץ לתולדות העיר וימי ראשיתה.