נושא: סיפורי מייסדים - 1939- 1933

סיפורי מייסדים - רזניק בת ציון ומרדכי (מוטק'ה)
(הוקרא בשם מוטק'ה בכנס ותיקים במלאת 50 שנה לקרית מוצקין)

עליתי לארץ ב 1921. כאשר הגענו לחיפה, שיכנו אותנו באוהלים ליד ביח"ר שמן. כעבור שבוע פיזרו אותנו לקרובים ומכרים, ואמרו שכל אחד ינסה להסתדר באמצעות מכריו.
אבי ז"ל נזכר שיש לו חבר מאוקראינה בן למשפחת צ'רני, היום שחורי הרצל. חיפשנו אותו ומצאנו אותו במלון קדימה בחיפה, זה היה בשוק הערבי בחיפה היום בניין צים.
משפחת צ'רני נתנה לנו חדרון קטן על הגג למגורים. נדחסנו שש נפשות באותו חדרון שהיה גם המטבח שלנו.
כעבור כחצי שנה, קיבלנו מהסוכנות מקום אחר, בהדר הכרמל ליד המעיין, קרוב לקולנוע תמר.
בתחילה גרנו באוהלים, אחר כך בנינו צריף. אמרו לנו שאחר כך במשך הזמן, נוכל לקנות את המגרש ולהקים עליו בית.
את המים שאבנו רק בלילות כי במשך היום הצריכה הייתה גדולה ולא היו מספיק מים.
לרוע מזלנו לא הצלחנו לרכוש את המגרש, כמו שעשו כמה אחרים, ומעיריית חיפה רצו להרוס לנו את הצריף. לאחר שאכן הרסו את הצריף, נשארנו ממש ללא קורת גג ותקופה מסוימת חיינו ממש תחת כיפת השמים.
באותה עת החלה ההרשמה להקמת הקריה. באתי ונרשמתי אצל ד"ר ריבקין ז"ל. מאחר והייתי עצמאי, התקבלתי מיד ובלי שאלות אם אני חבר הסתדרות או משהו אחר.
נערכה הגרלה וכעבור חצי שנה קיבלתי את המגרש.
את הצריף שהרסנו בחיפה, רצינו להעביר לכאן. אבל נאלצנו להשליך אותו איפה שהוא על כביש חיפה עכו, מאחר והנהג שהעביר אותנו מחיפה לקריה פחד להמשיך לנסוע כי חשש לשקוע בחולות כי לא היו שם כבישים.
מהמקום שהנהג עצר, העברנו את הצריף הלאה על גבי עגלה רתומה לשתי פרדות, עד למקום בו נמצא עד היום ביתי בשד' השופטים 49. את הצריף הקמנו מחדש במו ידינו ולאחר מכן בניתי במו ידי את בית הקבע במקומו.
מאחר והייתי חבר בהגנה בחיפה עוד מ 1929, ביקשו ממני חברי ההגנה בקריה, להכין סליק בביתי. הכנתי את בור הסליק מתחת לארון חדר השינה, לשם הכנסנו 50 רובים בעמידה. הסליק קיים עד היום.