נושא: סיפורי מייסדים - 1939- 1933

סיפורי מייסדים – פלדשר פסיה ואליהו
(כפי שהועבר ע"י נכדתם לשם דיתה)

סבתא פסיה לבית שוורץ וסבא אליהו לבית פלדשר הגיעו שניהם ארצה בשנת 1920. עם הגעתם קבעו את מושבם בשכונת מכלול בת"א. משפחת פלדשר המורחבת רכשה פרדסים בהדר רמתיים, משפחת שוורץ קבעה מושבה בתל- אביב. לימים נישאו פסיה ואליהו וילדו בשנת 1929 את ראובן בן יחיד להוריו, בבית חולים הדסה בת"א.

בשנות השלושים עברו בני משפחת שוורץ להתגורר במפרץ חיפה והתפזרו בין הקריות, קרית חיים, קרית אתא וקרית מוצקין.

בשנת 1939 עברו פסיה ואליהו עם בנם ראובן להתגורר בקרית מוצקין, ברחוב התקווה 40, אז החליטו לעברת את שם משפחתם לרשף. את הבן ראובן שלחו לבית ספר "אחדות" לכתה ד'. סבא אליהו רכש מניות בבית חרושת ה"ארגז", מגרש ברחוב ברק, לימים אף רכש מניה בקאופרטיב ה"נמל החדש".

בבית הספר פגש ראובן את ישעיהו (לימים מפקח במשרד החינוך) ואראלה ברזילי, נרקמה ביניהם חברות קרובה והדוקה. ראובן היה נוהג לבלות ימים רבים בביתה של סבתא חנה, אמו של ישעיהו. כשבגרו ראובן וישעיהו, חברו לאביבה ואראלה ובילו בתנועת הנוער השומר הצעיר, בחוף קרית חיים ובמועדון "גליה" יחד עם בני קרית – חיים.

כמו יתר בני קריה התגייסו גם הם ל"הגנה", עם פרוץ מלחמת השחרור לחם ראובן בקרבות בג'נין, נפצע בראשו (כובע הפלדה הפגוע שהציל את חייו, נתרם למוזיאון העירוני בקרית מוצקין), למשפחה נמסרה הודעה שראובן נהרג. רק מאוחר יותר, הביאה חוה וייסבלט את הבשורה המרגיעה, ראובן אכן פצוע אך חי. מיד לאחר שהחלים, הצטרף מחדש ללחימה ועם גדוד 21 עבר להלחם בצפון והיה נצור ביחיעם.

לאחר שהשתחרר מהצבא, הצטרף אבי, ראובן, לאביו סבא אליהו, בקואופרטיב "הנמל החדש", ראובן נהג משאית וסבא אליהו עבד במוסך.

בשנת 1951 נישא ראובן לזהבה לבית קרוס, שעלתה ארצה באוניית המעפילים "אקסודוס". מפגש מעניין בין ראובן "הצבר" לזהבה "המעפילה", וחבריהם הטובים אראלה וישעיהו ברזילי ה"צברים".

מספורי הורי על "ימי מוצקין העליזים" למרות ה"צנע": חדוות בניה, חיי חברה ערים, טיולים ברחבי הארץ ויישוב הולך ומתפתח, הולך ונבנה.

לאחר שנת נישואין ב-1952, נולדתי אני יהודית (דיתה), בת ונכדה ראשונה לבית רשף. 4 שנים לאחר מכן עברו הורי להתגורר ברח' ויצמן 30, שם נולד אחי אמנון (נוני).

בשנת 1958 התחלתי את לימודיי בכיתה א' בבית ספר ויצמן, לזמן קצר, כיוון שמיד החלו עבודות בניה בביה"ס וחלק מהתלמידים הועברו לצריף של ה"ליברלים" מול העירייה (של היום), שם נפתחה כתה זמנית. בשנת 1965 נולד אחי הצעיר דורון ומשפחת רשף עברה להתגורר ברחוב הזית.

עם נישואי בשנת 1942 למוטי לשם, לבית לייפונר, בוגר בית ספר "אחדות", חזרתי לבית הספר "ויצמן", הפעם כמורה. אחר כך עברתי לבית הספר "אלונים", שם מוניתי למנהלת בית הספר, עד לסגירתו. כיום אני מנהלת את בית הספר הראשון בקריה, "אחדות".

סבתא פסיה, סבא אליהו ואבא ראובן נפטרו. אמא זהבה, אמנון ומשפחתו ודורון עם משפחתו מתגוררים בקרית מוצקין, פעילים בועד ההורים בבית ספר בגין ומתנדבים במשטרה לטובת הקהילה.
בתי ליאת נישאה וגם היא מתגוררת בקרית מוצקין עם בעלה ובתהנכדתי הבכורה אגם.