נושא: סיפורי מייסדים - 1939- 1933

סיפורי מייסדים – נצר רבקה ויוסף
(כפי שהועבר ע"י בנם אלכס)

הוריי יוסף ורבקה שניהם ילידי העיירה טומשוב ליבלסק שבפולין. אבי נולד בשנת 1903, אימי בשנת 1910. המשפחה הייתה משפחה דתית מסורתית שעסקה בסחר בעצים. באווירת הדת והמסורת חונכו גם ילדי המשפחה.

בשנת 1933 החליט אבי לעלות ארצה בגפו, על מנת לבדוק את אפשרויות הקליטה בארץ לכל המשפחה. לאחר תקופה קצרה, מצא את דרכו לקרית מוצקין שהייתה בשלבי הבנייה הראשונים וכאן החליט להשתקע.

לפרנסתו החל אבי באותה עת לעבוד כפועל בבית החרושת למלט "נשר", במקביל התחיל לבנות את בית המשפחה ברחוב השופטים 48. עם סיום בניית הבית בשנת 1936, עלתה ארצה המשפחה כולה והצטרפה לאבי כאן בקריה.
רוב בני המשפחה שנותרו מאחור, ניספו בשואה.

המצב הכלכלי הארץ באותן השנים ולמשך תקופה ארוכה, היה קשה ביותר, מקומות העבודה ומקורות הפרנסה היו מועטים. על מנת לכלכל את המשפחה, שעם הזמן גדלה והייתה בת שבע נפשות, הוריי וחמשת הילדים, פנינה, חוה, ישראל, אנוכי ואחותי הקטנה שושנה, הקים אבי בחצר הבית משק עזר, ובו גדלנו בעלי כנף, מטע פרי וגן ירק.

באותה עת החלו לבנות את בניין בית הספר אחדות בסמוך לביתנו, אבי החליט לעזוב את עבודתו בבית החרושת נשר והחל לעבוד בבית הספר אחדות, כאחראי על אחזקת בית הספר. לאחר זמן קצר, פתחנו בביתנו חנות לממכר ספרי לימוד ומכשירי כתיבה, אשר נועדה לשרת את תלמידי בית הספר הסמוך.

אבי נפטר בשנת 1963 ואימי נפטרה בשנת 1995.