נושא: סיפורי מייסדים - 1939- 1933

סיפורי מייסדים – כהן שרה ומשה
(כפי שהועבר על ידי הנכד שרון כהן)

משה (מואיז) כהן, הגיע לחיפה בשנת 1935 מתל אביב הקטנה. היה זה לצורך מציאת מקום עבודה בנמל חיפה, מאחר ובאותה עת הופסקה עבודתו בנמל תל אביב. כעבור תקופה קצרה פתח והפעיל בנמל חיפה משרד לעמילות מכס.
במשך כשנתיים חי בחיפה בגפו, כאשר המשפחה נשארה בתל אביב.

היה זה בשנת 1937, כאשר התאחדה המשפחה כולה מחדש ועברה להתגורר יחד בקרית מוצקין בשד' השופטים (היום גושן), בקרבת כיכר המייסדים היום.

מואיז כאדם דתי ומאמין עם יוחסין ספרדי, החל להתפלל בבית הכנסת הגדול בחדר שיועד לקהילה הספרדית. בתוך כך פעל רבות להקמת בית הכנסת הספרדי בקריה ברחוב גרושקביץ היום. משהוקם בית הכנסת לאחר מאמצים רבים, היה אבי לגבאי בית הכנסת, תפקיד בו שימש עד יום מותו.
בצנעה ובסתר היה דואג לאנשים נזקקים ונותן להם הלוואות מכספו הפרטי. כשהיה להם החזירו וכשלא היה לא החזירו.

אימי שרה היתה כל חייה עקרת בית. עם הקמת סניף ויצו בקרית מוצקין, הצטרפה למתנדבים הראשונים בסניף. עם השנים קיבלה תפקידים רבים ובהם גם תפקידי ניהול בסניף. אחד מעיסוקיה הרבים היה טיפוח גני הילדים. רבים מילדי מוצקין אהבו אותה וזוכרים אותה. לאות הוקרה על פעילותה הרבה והעניפה, זכתה במגיני תודה והוקרה רבים.

בנות המשפחה מזלה ועופרה עשו את לימודיהן בביה"ס אחדות. כך גם ילדיה של מזלה הבת הבכורה הנשואה לטוביה. טוביה עלה ארצה מצ'כיה בשנת 1939, התגייס לצבא הבריטי ושימש כמכונאי במחנה הצבא הבריטי בקרבת מוצקין. בעת שירותו כאן הכירו השניים ולאחר תקופה נישאו. לאחר שחרורו מהצבא עברו השניים להתגורר בשיכון חיילים משוחררים שנבנה אז ברחוב יעל בקריה.

טוביה פתח בקריה את מוסך המכוניות הראשון, ולאחר שנים העביר את המוסך למפרץ תחת השם "קישון". מזלה היתה שותפה מלאה לטוביה בכל עבודות המוסך ורבים בקריה זוכרים אותה נוהגת על הג'יפ ברחבי הקריה.

הבת השניה עופרה, הכירה את ישעיהו (שושיק) החיפאי, לאחר שנישאו היו חברים בגרעין מקימי קיבוץ מחניים, שם הם מתגוררים עד היום.

בניהם של מזלה וטוביה, אלי ושרון, ממשיכים להתגורר עד היום בבית בו נולדו ברחוב יעל בקרית מוצקין.