נושא: סיפורי מייסדים - 1939- 1933

סיפורי מייסדים היימן פרידה ואהרון (ארטור)
(כפי שהועבר ע"י בני המשפחה)

היימן ארתור נולד בשנת 1907 בעיר ביל שבחבל שוורצוולד, גרמניה. בשנת 1933 בהיותו בן 30 ונשוי, עלה ארצה עם התפשטות גל האנטישמיות והתנועה ההיטל ראית הנאצית.

מיד עם הגעתם לארץ ישראל, הגיעה המשפחה, ארטור הוריו ורעייתו פרידה, לקיבוץ יגור, לאחר כחודש ימים התברר למשפחה כי חיי הקיבוץ אינם מתאימים להם, ועברו להתגורר בחיפה.

בשנת 1935 היה בין רוכשי המגרשים הראשונים בקרית מוצקין, ומראשוני הבונים את ביתם בשכונה, ברחוב השופטים 16 (היום שד' משה גושן).

אחד מעיסוקיו העיקריים, כמי שהיה בעל עגלה ואורוות סוסים, היה ארטור משך שנים רבות הסניטר הראשי בשכונה וממונה על פינוי האשפה רחובותיה ומחצרות הבתים. במקביל, תרם ממרצו ומכספו לטובת העזרה לזולת ומתן בסתר, לאור המצב הקשה בו היו רוב התושבים הראשונים בשכונה.

טרם קום המדינה, נימנה ארטור על "החבורה" אשר פעלה בקריה במסגרת ארגון ההגנה. עם פרוץ קרבות מלחמת השחרור, התגייס לצה"ל, והיה שותף לקרבות על שחרור עכו והדרך מעכו לנהריה.

בשנות ה-50 המוקדמות, עסק ארטור בעבודת "חריש", לביעור הקוצים בשדרות השופטים. בשנות ה-70 פרש לגמלאות.

רעייתו פרידה הייתה גם היא פעילה בהתנדבות למען הקהילה, בעיקר במוסדות ויצו בשכונה.

ארטור ורעייתו פרידה לא עזבו מעולם את הקריה והתגוררו כאן עד פטירתם בשיבה טובה. הקימו כאן בית ומשפחה. בנם שאול היימן, היה מהשחקנים הבולטים והמצטיינים של קבוצת הכדורסל מכבי מוצקין בשנותיה הראשונות, ולאחר מכן פעיל שנים ארוכות בהנהלת הקבוצה, עד לפטירתו בטרם עת.